    Samtec Inc. HMTSW-102-23-S-T-230-LL
    Part No.:
    HMTSW-102-23-S-T-230-LL
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHMTSW-102-23-S-T-230-LL.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, HMTSW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    6
    Number of Rows:
    3
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    0.445" (11.30mm)
    Termination:
    Kinked Pin, Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.115" (2.92mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A