    Samtec Inc. HMTSW-103-11-SM-D-630
    Part No.:
    HMTSW-103-11-SM-D-630
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHMTSW-103-11-SM-D-630.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
    Number of Positions:
    6
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.930" (23.62mm)
    Termination:
    Solder
    Contact Length - Post:
    0.200" (5.08mm)
    Contact Length - Mating:
    0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A