    Samtec Inc. HMTSW-105-07-G-D-215
    Part No.:
    HMTSW-105-07-G-D-215
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHMTSW-105-07-G-D-215.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
    Number of Positions:
    10
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.430" (10.92mm)
    Contact Length - Post:
    0.115" (2.92mm)
    Contact Length - Mating:
    0.215" (5.46mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Gold
    Current Rating (Amps):
    3A