    Samtec Inc. HMTSW-108-09-T-D-355
    Part No.:
    HMTSW-108-09-T-D-355
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHMTSW-108-09-T-D-355.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
    Number of Positions:
    16
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.730" (18.54mm)
    Contact Length - Post:
    0.275" (6.99mm)
    Contact Length - Mating:
    0.355" (9.02mm)
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A