    Samtec Inc. HMTSW-109-08-TM-D-315
    Part No.:
    HMTSW-109-08-TM-D-315
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHMTSW-109-08-TM-D-315.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
    Number of Positions:
    18
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.530" (13.46mm)
    Contact Length - Post:
    0.115" (2.92mm)
    Contact Length - Mating:
    0.315" (8.00mm)
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A