    Samtec Inc. HMTSW-115-10-T-S-365
    Part No.:
    HMTSW-115-10-T-S-365
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHMTSW-115-10-T-S-365.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
    Number of Positions:
    15
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.830" (21.08mm)
    Contact Length - Post:
    0.365" (9.27mm)
    Contact Length - Mating:
    0.365" (9.27mm)
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A