    Samtec Inc. HMTSW-116-23-T-S-135-RA
    Part No.:
    HMTSW-116-23-T-S-135-RA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHMTSW-116-23-T-S-135-RA.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
    Number of Positions:
    16
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Insulation Height:
    0.122" (3.10mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Contact Length - Mating:
    0.135" (3.43mm)
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A