    Samtec Inc. HMTSW-141-22-T-D-421
    Part No.:
    HMTSW-141-22-T-D-421
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHMTSW-141-22-T-D-421.pdf
    Description:
    .100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
    Number of Positions:
    82
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.630" (16.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.109" (2.76mm)
    Contact Length - Mating:
    0.421" (10.69mm)
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A