    Samtec Inc. HW-18-08-T-S-300-110
    Part No.:
    HW-18-08-T-S-300-110
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDHW-18-08-T-S-300-110.pdf
    Description:
    CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, HW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    18
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.530" (13.462mm)
    Length - Post (Mating):
    0.120" (3.048mm)
    Length - Stack Height:
    0.300" (7.620mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.800mm)