    Samtec Inc. LCW-136-07-S-S-230-02
    Part No.:
    LCW-136-07-S-S-230-02
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDLCW-136-07-S-S-230-02.pdf
    Description:
    .100" FRICTION LOCK TERMINAL STR
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    LCW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    36
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Insulation Height:
    0.310" (7.87mm)
    Number of Positions Loaded:
    35
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 1 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    0.430" (10.92mm)
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.100" (2.54mm)
    Fastening Type:
    Friction Lock
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A