    Samtec Inc. LCW-136-09-L-S-300-RA
    Part No.:
    LCW-136-09-L-S-300-RA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDLCW-136-09-L-S-300-RA.pdf
    Insulation Height:
    0.200" (5.08mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Contact Length - Mating:
    0.300" (7.62mm)
    Current Rating (Amps):
    3A