MTLW-104-23-S-S-295.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | Header | Header | Header | Header | Header |
| Contact Type | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Number of Positions | 3 | 8 | 2 | 2 | 2 |
| Number of Rows | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Row Spacing - Mating | - | 0.100" (2.54mm) | - | - | 0.100" (2.54mm) |
| Insulation Height | 0.060" (1.52mm) | 0.060" (1.52mm) | 0.060" (1.52mm) | 0.060" (1.52mm) | 0.060" (1.52mm) |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | - |
| Shrouding | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded |
| Mounting Style | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Overall Contact Length | 0.430" (10.92mm) | 0.430" (10.92mm) | 0.430" (10.92mm) | 0.430" (10.92mm) | 0.430" (10.92mm) |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Contact Shape | Square | Square | Square | Square | Square |
| Contact Length - Post | 0.140" (3.56mm) | 0.120" (3.05mm) | 0.117" (2.97mm) | 0.120" (3.05mm) | 0.130" (3.30mm) |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) | 0.250" (6.35mm) | 0.253" (6.43mm) | 0.250" (6.35mm) | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Finish - Post | Gold | Tin | Tin | Tin | Tin |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 5.2A per Contact | 5.2A per Contact | 5.2A per Contact | 5.2A per Contact | 5.2A per Contact |