    Samtec Inc. MTMM-107-05-SM-Q-200
    Part No.:
    MTMM-107-05-SM-Q-200
    Description:
    CONN HEADER VERT 28POS 2MM
    Packaging:
    Tube
    Number of Positions:
    28
    Number of Rows:
    4
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.059" (1.50mm)
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Overall Contact Length:
    0.377" (9.58mm)
    Contact Length - Post:
    0.118" (3.00mm)
    Contact Length - Mating:
    0.200" (5.08mm)
    Current Rating (Amps):
    3A