    Samtec Inc. MTMM-112-08-S-D-140
    Part No.:
    MTMM-112-08-S-D-140
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTMM-112-08-S-D-140.pdf
    Description:
    VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
    Number of Positions:
    24
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.059" (1.50mm)
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Overall Contact Length:
    0.476" (12.09mm)
    Contact Length - Post:
    0.277" (7.04mm)
    Contact Length - Mating:
    0.140" (3.56mm)
    Current Rating (Amps):
    3A