    Samtec Inc. MTMM-112-09-SM-D-240
    Part No.:
    MTMM-112-09-SM-D-240
    Description:
    2MM TERMINAL STRIP
    Number of Positions:
    24
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.059" (1.50mm)
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Overall Contact Length:
    0.535" (13.59mm)
    Contact Length - Post:
    0.236" (6.00mm)
    Contact Length - Mating:
    0.240" (6.10mm)
    Current Rating (Amps):
    3A