    Samtec Inc. MTMM-124-07-F-D-270
    Part No.:
    MTMM-124-07-F-D-270
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTMM-124-07-F-D-270.pdf
    Description:
    VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
    Number of Positions:
    48
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.059" (1.50mm)
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Overall Contact Length:
    0.456" (11.58mm)
    Contact Length - Post:
    0.127" (3.23mm)
    Contact Length - Mating:
    0.270" (6.86mm)
    Current Rating (Amps):
    3A