    Samtec Inc. MTMM-126-02-F-D-130
    Part No.:
    MTMM-126-02-F-D-130
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTMM-126-02-F-D-130.pdf
    Description:
    VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
    Number of Positions:
    52
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.059" (1.50mm)
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Overall Contact Length:
    0.255" (6.48mm)
    Contact Length - Post:
    0.066" (1.68mm)
    Contact Length - Mating:
    0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps):
    3A