    Samtec Inc. MTMM-126-04-F-D-170
    Part No.:
    MTMM-126-04-F-D-170
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTMM-126-04-F-D-170.pdf
    Description:
    VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
    Number of Positions:
    52
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.059" (1.50mm)
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Overall Contact Length:
    0.323" (8.20mm)
    Contact Length - Post:
    0.094" (2.40mm)
    Contact Length - Mating:
    0.170" (4.32mm)
    Current Rating (Amps):
    3A