    Samtec Inc. MTMM-140-08-F-S-230
    Part No.:
    MTMM-140-08-F-S-230
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTMM-140-08-F-S-230.pdf
    Description:
    VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
    Number of Positions:
    40
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Insulation Height:
    0.059" (1.50mm)
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Overall Contact Length:
    0.476" (12.09mm)
    Contact Length - Post:
    0.187" (4.75mm)
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Current Rating (Amps):
    3A