    Samtec Inc. MTSW-104-07-G-D-130-RA
    Part No.:
    MTSW-104-07-G-D-130-RA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-104-07-G-D-130-RA.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.219" (5.56mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Contact Length - Post:
    0.090" (2.29mm)
    Contact Length - Mating:
    0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps):
    3A