    Samtec Inc. MTSW-104-22-G-D-415
    Part No.:
    MTSW-104-22-G-D-415
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-104-22-G-D-415.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.630" (16.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.115" (2.92mm)
    Contact Length - Mating:
    0.415" (10.54mm)
    Current Rating (Amps):
    3A