    Samtec Inc. MTSW-106-12-T-D-168
    Part No.:
    MTSW-106-12-T-D-168
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-106-12-T-D-168.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
    Number of Positions:
    12
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    1.030" (26.16mm)
    Contact Length - Post:
    0.762" (19.35mm)
    Contact Length - Mating:
    0.168" (4.27mm)
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A