    Samtec Inc. MTSW-108-22-G-S-229
    Part No.:
    MTSW-108-22-G-S-229
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-108-22-G-S-229.pdf
    Description:
    CONN HDR .100" 8POS
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.630" (16.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.301" (7.65mm)
    Contact Length - Mating:
    0.229" (5.82mm)
    Current Rating (Amps):
    3A