    Samtec Inc. MTSW-108-22-G-S-345
    Part No.:
    MTSW-108-22-G-S-345
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-108-22-G-S-345.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.630" (16.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.185" (4.70mm)
    Contact Length - Mating:
    0.345" (8.76mm)
    Current Rating (Amps):
    3A