    Samtec Inc. MTSW-108-22-G-S-360
    Part No.:
    MTSW-108-22-G-S-360
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-108-22-G-S-360.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, MTSW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Cuttable
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    8
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    0.630" (16.00mm)
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.170" (4.32mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.360" (9.14mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Gold
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Polyester, Glass Filled
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A