    Samtec Inc. MTSW-108-22-G-S-394
    Part No.:
    MTSW-108-22-G-S-394
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-108-22-G-S-394.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
    Number of Positions:
    8
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.630" (16.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.136" (3.46mm)
    Contact Length - Mating:
    0.394" (10.00mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Gold
    Current Rating (Amps):
    3A