    Samtec Inc. MTSW-112-12-T-S-815
    Part No.:
    MTSW-112-12-T-S-815
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-112-12-T-S-815.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
    Number of Positions:
    12
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    1.030" (26.16mm)
    Contact Length - Post:
    0.115" (2.92mm)
    Contact Length - Mating:
    0.815" (20.70mm)
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A