    Samtec Inc. MTSW-114-09-T-S-315
    Part No.:
    MTSW-114-09-T-S-315
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-114-09-T-S-315.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
    Number of Positions:
    14
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    0.730" (18.54mm)
    Contact Length - Post:
    0.315" (8.00mm)
    Contact Length - Mating:
    0.315" (8.00mm)
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Current Rating (Amps):
    3A