    Samtec Inc. MTSW-150-28-G-S-1030
    Part No.:
    MTSW-150-28-G-S-1030
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMTSW-150-28-G-S-1030.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
    Number of Positions:
    50
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    1.130" (28.70mm)
    Contact Length - Mating:
    1.030" (26.16mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Gold
    Current Rating (Amps):
    3A