    Samtec Inc. SDL-132-T-11
    Part No.:
    SDL-132-T-11
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Description:
    CONN RCPT .100" 64POS DUAL GOLD
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    SDL
    Packaging:
    Tube
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle
    Contact Type:
    Female Socket
    Number of Positions:
    64
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Contact Length - Post:
    0.108" (2.75mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Style:
    Board to Board
    Mounting Style:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Insulation Height:
    0.132" (3.35mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C