    Samtec Inc. SEM-125-02-03.0-H-D-A-K
    Part No.:
    SEM-125-02-03.0-H-D-A-K
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Description:
    .8MM TIGER EYE MICRO SOCKET
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Tiger Eye™ SEM
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle
    Contact Type:
    Female Socket
    Number of Positions:
    50
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.031" (0.80mm)
    Contact Length - Post:
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.125" (3.18mm)
    Style:
    Board to Board
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Termination:
    Solder
    Insulation Height:
    0.177" (4.50mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Insulation Color:
    Black
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish Thickness - Mating:
    30.0µin (0.76µm)
    Material Flammability Rating:
    Mated Stacking Heights:
    6mm, 7mm, 10mm
    Ingress Protection:
    Features:
    Board Guide, Pick and Place
    Current Rating (Amps):
    2.6A per Contact