    Samtec Inc. TML-105-03-G-D
    Part No.:
    TML-105-03-G-D
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTML-105-03-G-D.pdf
    Description:
    .050" X .100" SHROUDED TERMINAL
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    TML
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    10
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.380" (9.65mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Pitch - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    0.415" (10.54mm)
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.105" (2.67mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.170" (4.32mm)