TMM-118-01-LM-Q-RA-029.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | TMM | TMM | TMM | TMM | TMM |
| Packaging | Tube | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | Header | Header | Header | Header | Header |
| Contact Type | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Number of Positions | 10 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of Rows | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | - | - | - | - |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.059" (1.50mm) |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Shrouding | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded |
| Overall Contact Length | - | 0.323" (8.20mm) | - | - | 0.323" (8.20mm) |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Contact Shape | Square | Square | Square | Square | Square |
| Contact Length - Post | - | 0.106" (2.69mm) | - | 0.120" (3.05mm) | 0.118" (3.00mm) |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.126" (3.20mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.126" (3.20mm) | 0.126" (3.20mm) | 0.146" (3.71mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Finish - Post | Gold | Tin | Tin | Tin | Gold |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 3.2A per Contact | 3.2A per Contact | 3.2A per Contact | 3.2A per Contact | 3.2A per Contact |