    Samtec Inc. TMM-138-01-G-S
    Part No.:
    TMM-138-01-G-S
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTMM-138-01-G-S.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 38POS 2MM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    TMM
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    38
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Insulation Height:
    0.059" (1.50mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    0.323" (8.20mm)
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.138" (3.50mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.126" (3.20mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Gold
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3.2A per Contact