    Samtec Inc. TSM-120-04-S-DV-A
    Part No.:
    TSM-120-04-S-DV-A
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTSM-120-04-S-DV-A.pdf
    Description:
    CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    TSM
    Packaging:
    Tube
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Cuttable
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    40
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Overall Contact Length:
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.120" (3.05mm)