    Samtec Inc. TW-04-06-G-D-275-200
    Part No.:
    TW-04-06-G-D-275-200
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTW-04-06-G-D-275-200.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK 2.00 8POS
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    TW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.079" (2.00mm)
    Row Spacing:
    0.079" (2.00mm)
    Length - Overall Pin:
    0.673" (17.094mm)
    Length - Post (Mating):
    0.198" (5.029mm)
    Length - Stack Height:
    0.275" (6.985mm)
    Length - Tail:
    0.200" (5.080mm)