    Samtec Inc. TW-04-06-G-D-295-160
    Part No.:
    TW-04-06-G-D-295-160
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTW-04-06-G-D-295-160.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK 2.00 8POS
    Pitch:
    0.079" (2.00mm)
    Row Spacing:
    0.079" (2.00mm)
    Length - Overall Pin:
    0.673" (17.094mm)
    Length - Post (Mating):
    0.218" (5.537mm)
    Length - Stack Height:
    0.295" (7.493mm)
    Length - Tail:
    0.160" (4.064mm)