    Samtec Inc. TW-06-12-G-S-300-090
    Part No.:
    TW-06-12-G-S-300-090
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTW-06-12-G-S-300-090.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK 2.00 6POS
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    TW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    6
    Pitch:
    0.079" (2.00mm)
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.110" (28.194mm)
    Length - Post (Mating):
    0.720" (18.288mm)
    Length - Stack Height:
    0.300" (7.620mm)
    Length - Tail:
    0.090" (2.286mm)