    Samtec Inc. TW-08-06-T-D-350-150
    Part No.:
    TW-08-06-T-D-350-150
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTW-08-06-T-D-350-150.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK 2.00 16POS
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    TW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    16
    Pitch:
    0.079" (2.00mm)
    Row Spacing:
    0.079" (2.00mm)
    Length - Overall Pin:
    0.673" (17.094mm)
    Length - Post (Mating):
    0.173" (4.394mm)
    Length - Stack Height:
    0.350" (8.890mm)
    Length - Tail:
    0.150" (3.810mm)