    Samtec Inc. TW-08-08-LM-S-540-090
    Part No.:
    TW-08-08-LM-S-540-090
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDTW-08-08-LM-S-540-090.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK 2.00 8POS
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.079" (2.00mm)
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.831" (21.107mm)
    Length - Post (Mating):
    0.201" (5.100mm)
    Length - Stack Height:
    0.540" (13.716mm)
    Length - Tail:
    0.090" (2.286mm)