    Samtec Inc. ZLTMM-105-70-G-D-576
    Part No.:
    ZLTMM-105-70-G-D-576
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZLTMM-105-70-G-D-576.pdf
    Description:
    2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, ZLTMM
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Elevated
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    10
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.576" (14.63mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    0.693" (17.60mm)
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.120" (3.05mm)