    Samtec Inc. ZSS-125-04-F-D-835
    Part No.:
    ZSS-125-04-F-D-835
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZSS-125-04-F-D-835.pdf
    Description:
    .100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, ZSS
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Elevated
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    50
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.835" (21.21mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    0.930" (23.62mm)
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.095" (2.41mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.250" (6.35mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Polyester, Glass Filled
    Features:
    Keying Slot
    Current Rating (Amps):
    3A