    Samtec Inc. ZSTMM-115-73-L-D-391
    Part No.:
    ZSTMM-115-73-L-D-391
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZSTMM-115-73-L-D-391.pdf
    Description:
    2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, ZSTMM
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Elevated
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    30
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.391" (9.93mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Cable/Wire
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    0.476" (12.09mm)
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.120" (3.05mm)