    Samtec Inc. ZW-04-11-S-D-520-160-LL
    Part No.:
    ZW-04-11-S-D-520-160-LL
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZW-04-11-S-D-520-160-LL.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK .100" 8POS
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, ZW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.930" (23.622mm)
    Length - Post (Mating):
    0.250" (6.350mm)
    Length - Stack Height:
    0.520" (13.208mm)
    Length - Tail:
    0.160" (4.064mm)