    Samtec Inc. ZW-06-20-L-D-710-300
    Part No.:
    ZW-06-20-L-D-710-300
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZW-06-20-L-D-710-300.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK .100" 12POS
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, ZW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    12
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    1.130" (28.702mm)
    Length - Post (Mating):
    0.120" (3.048mm)
    Length - Stack Height:
    0.710" (18.034mm)
    Length - Tail:
    0.300" (7.620mm)