    Samtec Inc. ZW-07-08-G-D-290-105
    Part No.:
    ZW-07-08-G-D-290-105
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZW-07-08-G-D-290-105.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK .100" 14POS
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.530" (13.462mm)
    Length - Post (Mating):
    0.135" (3.429mm)
    Length - Stack Height:
    0.290" (7.366mm)
    Length - Tail:
    0.105" (2.667mm)