    Samtec Inc. ZW-08-14-S-S-1085-110
    Part No.:
    ZW-08-14-S-S-1085-110
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZW-08-14-S-S-1085-110.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK .100" 8POS
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.430" (36.322mm)
    Length - Post (Mating):
    0.235" (5.969mm)
    Length - Stack Height:
    1.085" (27.559mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)