    Samtec Inc. ZW-08-17-L-D-231-120
    Part No.:
    ZW-08-17-L-D-231-120
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZW-08-17-L-D-231-120.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK .100" 16POS
    Number of Positions:
    16
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.480" (12.192mm)
    Length - Post (Mating):
    0.129" (3.277mm)
    Length - Stack Height:
    0.231" (5.867mm)
    Length - Tail:
    0.120" (3.048mm)