    Samtec Inc. ZW-18-14-T-S-730-590
    Part No.:
    ZW-18-14-T-S-730-590
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDZW-18-14-T-S-730-590.pdf
    Description:
    CONN BRD STACK .100" 18POS
    Number of Positions:
    18
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.430" (36.322mm)
    Length - Post (Mating):
    0.110" (2.794mm)
    Length - Stack Height:
    0.730" (18.542mm)
    Length - Tail:
    0.590" (14.986mm)