    Susumu RR0816P-102-B-T5
    Part No.:
    RR0816P-102-B-T5
    Manufacturer:
    Susumu
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRR0816P-102-B-T5.pdf
    Description:
    RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0603
    Manufacturer:
    Susumu
    Series:
    RR
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Obsolete
    Resistance:
    1 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)